BOSB

Faaliyetlerimiz

Giriş Kapısı

Organize Sanayi Bölgesine kontrollü giriş ve çıkışın sağlanması için çelik konstrüksiyondan, alüminyum kompozit kaplamalı ve ortasında iki katlı güvenlik kontrol noktası bulunan, etrafına çevre düzeni yapılarak dizayn edilmiş, modern bir giriş kapısı yapılmıştır.
 
Kapıda, araçlar için plaka okuma sistemi ve kamera kayıt sistemi ile giriş çıkışlar sürekli kayıt altına alınmaktadır. Yine kontrollü geçiş için kollu bariyer sistemi ve otomatik mantar bariyer sistemi bulunmaktadır.OSB çıkışından anayola bağlantı için bölünmüş yol ve sinyalizasyonlu kavşak düzenlenmesi yapılarak BOSB girişindeki ve çıkışındaki trafik güvenliği sağlanmıştır.


Yönetim Binası

Birlik Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Binası (Birlik OSB Bölge Müdürlüğü) Şubat 2010 tarihinde hizmete girmiştir. Daha önce sosyal tesis binası olarak tasarlanmış ve yapımına başlanmış, daha sonra OSB Bölge Müdürlüğüne dönüştürülerek yapımı tamamlanmıştır. Altıgen formda dizayn edilen yönetim binası, son derece fonksiyonel ve işlevsel bir yapıdadır. Binada uygulanan detaylar ve seçilen malzemeler ile farklı ve özenli bir mimariye sahiptir.

6615 ada, 11 nolu parsel (2.402 m2 alan) üzerine, toplam 1300 m2 kapalı alana sahip Yönetim Binasının; giriş katı 400 m2, bodrum kat 400 m2, 1.kat 250 ve 2.kat 250 m2’dir. OSB Bölge Müdürlüğünün zemin katında; bölge müdürü odası, toplantı odası, asistan, teknik işler müdürü, çevre birimi, teknik ofis, elektrik birimi, muhasebe ve mali işler, yemek salonu ve mutfak bulunmaktadır. Birinci katta; yönetim kurulu başkanı odası, toplantı odası, bilgi işlem, mutfak ve lavabolar yer almaktadır. İkinci katta; 90 kişilik konferans salonu ve fuaye bulunmaktadır. Bina bodrum kat hariç 3 katlı olup asansörlüdür. Binanın bodrum katında ise; laboratuvar, arşiv, mescit, saha personeli birimi ve depolar bulunmaktadır.

Yönetim Merkezi Binasının bitişiğinde, bağımsız girişi olan Restorant ve Market bulunmaktadır.


Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB)

 
Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Doruk OSGB tarafından işletilmektedir. Birlik OSB’de faaliyet gösteren bütün işyerlerine İşyeri hekimliği, sağlık hizmeti ve İş güvenliği uzmanlığı hizmeti verilmektedir. Ayrıca, OSGB’de tam donanımlı "Acil Yardım Ambulansı” bulunmaktadır. 

Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminde verilen hizmetler;
1. BOSB’da faaliyet gösteren tüm iş yerlerine İşyeri Hekimliği Hizmeti,
2. İş güvenliği uzmanlığı hizmeti,
3. Günlük vizite uygulamaları,
4. Periyodik muayeneler,
5. İşe giriş - işe dönüş muayeneleri,
6. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda bilgilendirme,
7. Küçük cerrahi müdahaleler, dikiş, pansuman, enjeksiyon,
8. Düzenli sağlık taramaları,
9. Koruyucu sağlık hizmetleri ve aşılama uygulamaları,
10.Acil durumlarda hastaların Ambulans ile hastaneye sevklerin sağlanması,
olarak hizmet vermektedir.

İtfaiye Merkezi

Birlik Organize Sanayi Bölgesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında Nisan 2006 tarihinde protokol yapılmıştır. Yapılan protokolde; "Organize Sanayi Bölgesindeki tesisler ile diğer yakın çevresindeki tesislere, yangın anında müdahalenin en kısa sürede yapılabilmesi için Birlik Organize Sanayi Bölgesi içerisine İtfaiye Birimine tahsis edilen 6615 ada, 7 nolu (2.181 m2 alanlı arsa) parsel üzerine OSB tarafından İtfaiye Binasının yapılması ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından da "İtfaiye Merkezi” olarak işletilmesi” kararlaştırılmıştır.
 
Aynı yıl içerisinde, Birlik OSB ile çevresindeki OSB’ler (Tuzla OSB, Kimya OSB ve İst. Anadolu Yakası OSB) müşterek olarak, Birlik Organize Sanayi Bölgesi içerisindeki parsel üzerine 804 m2 kullanım alanlı "OSB İtfaiye Merkezi” Binasının yapımı tamamlanmış ve İstanbul İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından faaliyete geçmiştir. İtfaiye Merkezi, Birlik OSB ve yakın çevresindeki tüm yapı ve tesislere hizmet vermektedir.
 
 OSB İtfaiye Merkezinde, özellikle sanayi tesislerindeki yangınlara yönelik teknoloji ile donatılmış 5 İtfaiye aracı ve gereçleriyle, 18 itfaiye personeli tarafından ve 7/24 saat çalışmaktadır.

BOSB Camii

Birlik Organize Sanayi Bölgesi tarafından yapılan, toplam 550 kişilik ibadet alanı bulunan "BOSB Camii” Kasım 2005 tarihinden beri hizmet vermektedir. 400 m2 taban alana oturumlu, 150 m2 asma kat, 165 m2 bodrum kat (imam evi, abdesthaneler, tesisat odası) olmak üzere toplam 715 m2’dir. Camii dış cephe ve dış zemin kaplamalarında Ankara Andezit Taşı kullanılmıştır. Tek minareli caminin iç kısımlarına uygulanan detaylar, sade iç dekorasyonu ve seçilen malzemeler ile farklı ve özenli bir mimariye sahiptir.

Caminin ibadet yapılan tüm iç bölümlerinde yerden ısıtma sistemi ve ayrıca klima sistemi ile ısıtma ve soğutma yapılmaktadır. Abdesthanelerde sıcak su sistemi bulunmakta olup, konforlu bir camii’dir.

Bankalar Binası 1

Birlik Organize Sanayi Bölgesi içerisinde 6608 ada, 1 nolu parsel üzerine, girişinde TEM otoyolu ve TEM yan yoluna cepheli, Banka Şubeleri Binası yapılmıştır. Bina inşaatı 2009 yılında tamamlanmış olup, binada beş banka (Vakıfbank, Halkbank, ING Bank, Denizbank ve HSBC Bank) şubesi faaliyet göstermektedir.

Banka Binası 2 - Birlik Organize Sanayi Bölgesine ait 6617 ada, 18 nolu parsel üzerine yapılan (bodrum kat, zemin kat ve 1. kattan oluşan) banka şubesi binasında Ziraat Bankası faaliyet göstermektedir.

Banka Binası 3 - Birlik Organize Sanayi Bölgesine ait 6617 ada, 1 nolu parsel üzerine 3 bağımsız bölümden oluşan ve her biri "bodrum kat, zemin kat ve 1. kattan” oluşan banka şubesi binasında; Yapı Kredi Bankası ve Türkiye İş Bankası faaliyet göstermektedir.


Restaurant / Market / Kafeterya

Organize sanayi bölgemizde yönetim binasına bitişik, 220 m2 taban alana oturmuş, bodrum ve zemin kattan oluşmaktadır. 160 kişilik oturma kapasiteli olan restorantın önünde, 250 m2 açık alanı bulunmaktadır.

Mutfak kültürünü keyifle sunan BOSB Restaurant, bünyesindeki Gıda Mühendisi gözetiminde sağlık ve temizlik anlayışıyla bütünleşen kaliteli hizmet ilkesiyle hazırladığı güzel tatları ve değişik lezzetleri sunmaktadır.

Altıgen formda tasarlanarak yapılan market, 100 m2 taban alanlı bodrum ve zemin kattan oluşmakta olup, OSB’mizde hizmet vermektedir.


PTT

Birlik Organize Sanayi Bölgesi içerisinde 6616 ada, 10 nolu parsel üzerinde, toplam 200 m2 kapalı alan olan, tek katlı binada faaliyet göstermektedir. PTT şubesinde; posta hizmetleri (posta hizmetleri, tebligat, telgraf, kayıtlı elektronik posta ve diğer posta işlemleri) ve bankacılık hizmetleri (havale işlemleri, hesap işlemleri, pttkart ve pttmatik, bankacılık işlemleri, tahsilat işlemleri, ödeme işlemleri, HGS, sigortacılık işlemleri ve diğer ticari işlemler) verilmektedir.

112 Acil Yardım İstasyonu

Organize Sanayi Bölgemizdeki ve yakın çevresindeki işyerlerinde çalışanların acil sağlık durumlarında en yakın hastaneye ulaştırılmasını sağlamak ve 7/24 hizmet vermek üzere; Organize Sanayi Bölgemize ait 6615 ada, 7 nolu parseldeki İtfaiye Binası yanındaki tek katlı binada "112 Acil Yardım İstasyonu (Tuzla-5)” faaliyet göstermektedir.

BOSB Kantar


Bölgemizde faaliyet gösteren üyelerimizin ihtiyaçları durumunda nakliye araçları ile taşınan malzemelerin tartılması için Bölge Müdürlüğümüzce 60 TON kapasiteli kantar işletilmektedir. TIR uzunluğunda araçları da tartabilen elektronik kantarımızın TSE standartlarına uygunluğu belgelenmiş ve kalibrasyonu ile ölçüm uygunluğu üretici firma tarafından sağlanarak sürekli kontrolü yapılmaktadır.
 
Kantarda tartımı yapılan tüm işlemler kayıt altına alınmakta olup, kantarımız hafta içi 08.30-17.30 saatleri arasında ve Bölge Müdürlüğümüz tarafından yıllık belirlenen hizmet ücreti karşılığında, İtfaiye Binasının hemen yan tarafında sayın üyelerimize hizmetini sürdürmektedir.