BOSB

Birlik Organize Sanayi Bölgesi Tarihçesi

5-10 arkadaş 5 Mayıs 1989 tarihinde bir araya gelerek S.S. Boya Vernik ve Hammaddeleri Üretici ve Satıcıları Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi’ni kurdular. Amaçları; çağdaş, güvenli, temiz ve insanca çalışabilecekleri işyerlerine sahip olmaktı. Kısa zamanda bu fikre katılan başka girişimciler de kooperatife üye oldular. O yıllarda üyelerin çoğu boya vernik ve kimya işleri ile uğraşıyorlardı, onun için adını "Boya Vernik Kooperatifi” koydular. İstanbul ili, Tuzla ilçesi, Aydınlı köyü, Durhasan mevkiinde bulunan 8-9 pafta, 629 parsel numaralı (2.338.100 m²) lik taşınmazın, daha sonra yapılan ifraz sonucunda oluşan 3977 parsel (517.887,81 m²) numarada kayıtlı taşınmazı, küçük birikimleri ile ihaleyle Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü’nden 15.09.1995 tarihinde S.S. Boya Vernik ve Hammaddeleri Üretici ve Satıcıları Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi olarak satın aldılar.
Satın alınan arsa son derece engebeli ve birçok inşaat riskleri taşıyordu. Tamamen amatörce ve bu işe gönül vererek, gösterişten uzak, kıt olan mali kaynakları en iyi şekilde planlayıp kullanarak arazi düzenleme ve altyapı çalışmalarına başladılar. Yıllar geçti parseller ve yollar ortaya çıktı, toplam 102 üyeye kura çekerek her bir üyeye parselleri dağıtıldı. Çeşitli nedenlerle aramızdan ayrılan ve bunların yerine yeni gelen üyeler oldu. Bu süreç içinde 2 belediye değişti (daha önce Pendik, sonra Tuzla), Arsa Ofisi kapandı. TOKİ (Toplu Konut İdaresi) oldu. Bürokrasi önümüzde çok ciddi bir engeldi, sırf bundan kurtulmak için Organize Sanayi Bölgesi statüsüne geçmeye karar verdik. Uzun çalışmalar sonra unvanımız S.S. Boya Vernik ve Hammaddeleri Üretici ve Satıcıları Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi iken, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 27.10.2000 tarih ve 13 sicil numarası ile Boya Vernik Organize Sanayi Bölgesi olarak tescil olmuştur.

Bölgemiz, farklı sektörlerde faaliyet gösteren tesislerin yer aldığı Karma bir OSB’dir. Sadece boya vernik değil, başka birçok iş konusunda faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmalar mevcuttur. Birçok işyerinin farklı iş konularında (makine, kimya, metal, otomotiv, plastik, …vb konularda) faaliyet göstermesi ve "Boya Vernik Organize Sanayi Bölgesi” unvanının ihtisas OSB çağrışımı nedeniyle, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 19.03.2012 tarihinde, BİRLİK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ olarak değiştirilmiştir.

102 sanayi parseli olarak kurulan Birlik Organize Sanayi Bölgemiz, 17 parselin tevhit edilmesi sonucu, bugün 85 sanayi parseli üzerinde 84 fabrikası ile faaliyet gösteren bir Organize Sanayi Bölgesidir.

Türkiye ekonomisine yıllık katkısı 1.500 Milyon TL ve yıllık ihracatı 500 Milyon USD’dir. Toplam İstihdam: 4.000 kişidir.